Развој на симптомите

Издавач: Ѓурѓа | Јазик: Македонски | Година: 2015
Оригинален наслов: / | Бр. на страни: 80 | Димензии: 12х20 | Корица: мека

За Сигмунд ФРОЈД (1856–1939), симптомот, како и сонот, претставува компромис – формација преку која желбата се бори да се исполни, па макар и делумно. Тој смета дека симптомот настанува кога потиснатата и потиснувачката мисла, се здружуваат заедно во исполнувањето на желбата. Како сликите во сонот, симптомот е предодреден, и неговото формирање зависи од процесот на кондензација и изместување. За разлика од сонотворбата, која води до создавањето слики, формирањето на симптомот резултира со некој телесен израз.
Рангирано 5.00 од 5 според 1 рејтингот на корисниците
(1 оценка на корисник)

Цена: 200 ден

Распродадено

Извести ме кога производот ќе биде на залиха

Спореди
Продавач Ѓурѓа

Report an abuse for product Развој на симптомите

Категорија:
ИСБН: 978-608-201-267-4

1 оценка за Развој на симптомите

  1. Rated 5 out of 5

    Anonymous (верификуван корисник)

    Прекрасна книга. Многу јасно отсликување на развојот на симптомите.

Додади оценка

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in