Деловна динамика: системско размислување и моделирање на комплексниот свет

Автор: John Sterman
Издавач: Датапонс | Јазик: Македонски | Година: 2016
Оригинален наслов: Business Dynamics: Systems Thinking and Modeling for a Complex World | Бр. на страни: 1008 | Димензии: 200х235 | Корица: /

Водечки авторитет денес на темата деловна динамика е авторот, професор по менаџмент на МИТ и директор на групата за деловна динамика, Џон Д. Стерман. Целта на Стерман е да објасни, во вистински формат на учебник, што е деловна динамика и како може успешно да се примени за решавање деловни и организациски проблеми. Деловна динамика е истовремено и користен пристап кон решавање на организациските проблеми на професионално ниво, и област на студии во деловните, инженерските и социјалните и физичките науки. Книгата воведува моделирање на деловна динамика за анализа на политиката и стратегијата, со акцент на деловните апликации и апликациите на јавната политика. Динамиката на системот е истовремено идејна алатка и моќен метод за моделирање. Ова овозможува градење компјутерски симулации на комплексни системи. Овие симулации потоа можат да се користат за тестирање на ефективноста на различните политики за деловните резултати.

Цена: 2304 ден

7 на залиха

Спореди
Продавач ДАТАПОНС

Report an abuse for product Деловна динамика: системско размислување и моделирање на комплексниот свет

Категории: , , ,
ИСБН: 9786082220932

Оценки

Сѐ уште нема оценки.

Koментирајте први за “Деловна динамика: системско размислување и моделирање на комплексниот свет”

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Questions and Answers

You are not logged in